Rukodělné dílny v Kníničkách pořádané ÚMČ Kníničky 16.1. až 24.4. 2019

07. 02. 2019 | Dílny se budou konat jako obvykle vždy ve středu od 18 do 21 hodin v dílně v prvním patře krčku školní budovy v Kníničkách. Vchod z ulice U kaple.

Náplň jednotlivých dílen (počet večerů na jednotlivé techniky)  je možné po vzájemné dohodě upravit) :

 

 

16.1.2019  - keramika, porcelán – figurální tvorba, tvorba mozaiky, další tvorba podle přání účastníků

Budeme vyrábět z keramické hlíny a porcelánové hmoty – můžete si vybrat. Keramiku je možné dělat  různými technikami, z točířské i šamotové hlíny.

K dispozici bude hlína, porcelánová hmota, nástroje, glazury, engoby, podle zájmu točířský kruh.

S sebou: nápady a dobrou náladu.

 

23.1.2019  - keramika, porcelán

dtto

30.1.2019  - keramika, porcelán

dtto

6.2.2019  - letovaný šperk + tiffany

K dispozici budou šperkařské pájky, bruska na sklo, cín, měděné pásky, měděný plech a dráty, patina, antioxidant, sklo na tiffany, skleněné kamínky, kameny. Letováním a tiffany technikou si vyrobíme drobné dekorační předměty nebo šperky.

S sebou: pokud máte a chcete, tak kámen (polodrahokam) na letovaný šperk.

 

20.2.2019  - letovaný šperk + tiffany

dtto

27.2.2019  - abstraktní malba akrylovými barvami.

Vyzkoušíme si různé techniky abstraktní malby akrylovými barvami, které spočívají v různém prolínán barev a podle jednotlivých technik vznikají zajímavé obrazce. Můžeme "malovat" jednak tekutými barvami akrylový Pouring, nebo jen tak nechat barvy prolnout, krásné efekty vytváří foukání brčkem. Neředěnými barvami můžeme "malovat" špachtlemi, nafukovacími balónky, různými tiskátky, štětcem..fantazii se meze nekladou. I když jsou barvy ředitelné vodou, budeme používat Pouring médium, které barvy naředí bez ztráty krycích vlastností a tónu barev. Dalších zajímavých efektů docílíme přidáním pár kapek Silikonového oleje, který nám v malbě bude vytvářet bubliny nebo oka.

Barvy, ředidlo, a silikonový olej, kelímky na ředění je v režii Ručky, plátna si kupujete sami. Pro naše začátečnické, ale určitě úžasné pokusy doporučuji třeba Kik, kde je překvapivý výběr, pokud chcete barevný základ, je dobré koupit plátno již v dané barvě (doufám, že barvy budou dostatečně krycí).

Nikdy nemůžeme udělat dva stejné obrazy. Stále jde o prolínání barev a kapku náhody.

Doporučujeme pracovní oblečení.

6.3.2019  - dřevořezba

Na dřevořezbu máme domluveného stejného lektora jako minule, budeme vyrábět něco nového – podle nabídky a domluvy s lektorem. Můžeme dělat nějaké postavičky, zvířátka, podle toho, co si kdo objedná. Tyto tvary už se nestíhají za jeden večer, proto je počítáno s dvěma večery.

Prosím rozmyslete si, co chcete vyrábět a nahlaste to co nejdříve, aby  lektor stihl vše připravit.

Tato technika není v ceně celého cyklu, bude se platit individuálně podle druhu výrobku – různé tvary jsou různě náročné a tedy i jejich cena je různá. Platit se tedy bude na místě po domluvě s lektorem.

K dispozici bude dřevo a nástroje.

S sebou :hodně elánu.

13.3.2019  - dřevořezba

dtto

20.3.2019  - keramika, porcelán- dodělání

dodělání  keramiky a porcelánu  (glazování).

27.3.2019 -  keramika, porcelán- dodělání

dodělání  keramiky a porcelánu  (glazování).

3.4.2019 - pedik

K dispozici bude pedik různých tlouštěk, můžeme vyrábět košíky, obaly na květináče, tácky, oplétat láhve nebo vytvářet jiné výrobky podle vlastního návrhu….

S sebou: kdo chce oplétat lahev, tak láhev, utěrku, rozprašovač, kdo má tak štípačky, kleštičky (malé zahradní nůžky), ostrý nožík, kdo má šídlo nebo nějaký bodec se špicí na uvolnění pediku při vplétání uší, je možné vplétat různé barevné provázky na ozdobení.

Prosíme dejte vědět, jaký výrobek budete chtít vyrábět, abychom tomu přizpůsobily tloušťku nakupovaného materiálu.

10.4.2019 – pedik

dtto

17.4.2019 – plstění

Formou mokré i suché techniky budeme vyrábět výrobky z ovčího rouna – podle zájmu účastníků.

Mokrou technikou se vyrábějí spíš plošné výrobky – tašky, baretky, polštářky, pantofle apod.

Formou suché techniky se vyrábějí  různé postavičky,  zvířátka, ozdoby,  dá se touto technikou i dozdobovat výrobky plstěné na mokro, třeba tašky, polštářky apod., také vypichovat  obrázky na plstěné podložky.

K dispozici bude ovčí rouno, na mokrou techniku lepenka a folie na šablony, mýdlo, voda, nádoby na vodu, na suchou techniku plstící jehly, plstící podložky, nůžky.

S sebou: na suché plstění pouze nápad, na mokré plstění ručníky (aspoň 2 nebo i více – na vysoušení plstěného výrobku) a lepenku na šablonu.

Kdo bude chtít  plstit mokrou technikou, potřebujeme to sdělit dopředu, je zde větší spotřeba rouna, tak abychom doplnily potřebné zásoby.  Prosíme tedy dejte vědět co nejdříve.

24.4.2019 – plstění

dtto

Pro zájemce připojujeme ještě 2 večery na výrobu soch z ytongu. Tyto večery nejsou zahrnuty do ceny cyklu, cena za tyto dílny je cenou ytongových tvárnic. Ty si můžete buď koupit samy, nebo vzít z našich zásob. Na tom se ještě domluvíme podle zájmu.

Tyto dílny budou probíhat venku v prostoru hříště za budovou školky, ve stejných hodinách jako ostatní dílny.

 

15.5.2019  - vyřezávání z ytongu

Budeme z ytongu vyřezávat různé předměty, sošky  nebo sochy podle vlastního návrhu. Tyto předměty mohou buď sloužit jako samostatné sochy s propracovanými detaily, nebo jako podklad například pro mozaiku nebo jiné povrchové úpravy.

Z ytongu se vyřezává poměrně snadno, pilkou nebo nožem, takže žádný strach. Pouze je z toho spousta prachu, takže budeme vyřezávat venku v prostoru hřiště pod okny krčku.

K dispozici budounástroje, materiál, roušky proti prachu.

S sebou :nějaký nápad na předmět nebo předměty, které budeme vyrábět, kdo má nějaké nástroje doma (nevíme, kolik nás bude) – pilku, nůž, majzlík a kladívko...

22.5.2019  - vyřezávání z ytongu

dtto

Rozdělení jednotlivých technik do uvedených termínů je provedeno s ohledem na technické a časové požadavky – něco musí zaschnout, vypálit se apod.

Termíny pro dřevořezbu ještě potvrdíme, lektor s tím počítá, ale vzhledem ke svým osobním záležitostem to ještě sám potvrdí.

 

Cena za celý cyklus rukodělných dílen (kromě dřevořezby a ytongu):    1300,- Kč

 

Cena za jednotlivé dílny:

- keramika a akryl          :                                 150,-Kč / 1 dílnu

- ostatní dílny (tiffany, pedik, plstění) :                            200,-Kč / 1 dílnu

U plstění v případě mokré techniky může být cena navýšena podle skutečné spotřeby rouna.

Cena za dílny vyřezávání z ytongunení zahrnuta do ceny celého cyyklu, je cenou ytongových tvárnic.

Dřevořezbanení v ceně celého cyklu, bude se platit individuálně podle druhu výrobku – různé tvary jsou různě náročné a tedy i jejich cena je různá. Platit se tedy bude na místě po domluvě s lektorem.

 

Cena  dílen vychází z cen materiálů a z předpokládané spotřeby, popř. z nutnosti pořízení některých nástrojů. Cena kurzu je stanovena s ohledem na podporu současného zastupitelstva.

Závazně se přihlásit  je možné na celý cyklus i na jednotlivé techniky vždy alespoň týden předem na adresách:

zina.liskova@seznam.cz, hanajuranek@volny.cz, nebo na tel. 603 255 879, 776 099 619.

Dílny mají omezenou kapacitu účastníků z prostorových důvodů. Přednost mají účastníci celého cyklu.

 

Těšíme se na Vás.   Zina Lišková, Hana Juránková

Novinky e-mailem